Hypotéka na rekreační objekt

30.06.2019

 Pořízení objektu na rekreaci na hypotéku má svá specifika. Úvěr vám poskytne téměř každá banka nebo stavební spořitelna ale každá ať už banka nebo stavební spořitelna bude po vás chtít daleko více než pokud si berete hypotéku na klasické bydlení. V prvé řadě nesmíte zapomínat na dostatečný příjem a "čisté" registry. Další, co vás potká je rozdílnější posuzování úvěru. Tak jak je to u jiných bankovních produktů, i zde ovšem platí rozdílné podmínky, ale i možnosti, na které žadatel dosáhne. Některé banky vám mohou poskytnout úvěr až do 80 % odhadní ceny nemovitosti, většinou ale počítejte pouze se 70 % odhadní ceny.

 Proto je dobré hned ze začátku výběru porovnat si všechny možné nabídky všech bankovních institucí a nezaměřit se výlučně na jednu společnost, která může oproti konkurenci nastavit mnohem přísnější podmínky.

 Hypotéka na rekreaci se výrazně liší od klasické hypotéky sloužící k trvalému bydlení. Hlavní rozdíl jsme si už řekli, je to parametr LTV, banky vám poskytne převážně pouze 70 % pouze ve výjimečných případech 80 % - 90 % odhadní ceny nemovitosti.

 Na co je potřeba upozornit jsou zaplacené úroky z hypotéky, které si v případě hypotéky na rekreační objekt nemůžete odečíst z daňového základu. Podle daňového zákona se totiž tato úleva vztahuje jen na úvěry na nemovitosti, které jsou určeny k bydlení. To znamená, pokud si zřídíte i trvalé bydliště v rekreačním objektu, nemůžete si podle zákona daně odečíst. Zde záleží, jak je objekt kolaudován a zapsán v katastru nemovitostí.

Banka bude důkladně prověřovat financovanou nemovitost a to zejména:

  • Zda nemovitost má evidenční či číslo popisné. Číslo popisné stavební úřad přiděluje budovám, určeným k bydlení, zatímco číslo evidenční slouží pro označení rekreačních objektů.
  • Zda nemovitost stojí na pozemku, který je ve vlastnictví majitele objektu. Je zcela běžné, že chaty v rekreačních oblastech a známých lokalitách běžně leží na cizích pozemcích. Velmi časté je, že se jedná například o Lesy ČR. Pokud by nebylo možné tento pozemek odkoupit, zcela jistě by se jednalo o nevhodnou zástavu pro banku.
  • Zda nemovitost má přípojku k elektřině a vodě. Nemovitost musí být elektrifikována a mít vodovodní potrubí. Banky obecně nemají problém v případě tzv. suchého záchodu.
  • Zda nemovitost má i bezproblémový přístup. Hypotéka může být zamítnuta tehdy, pokud přístupová cesta k nemovitosti vede přes pozemek jiného vlastníka. Tudíž pokud se k vaší chalupě nejde dostat jinak než přes sousedův trávník, můžete mít problém se získáním hypotečního úvěru.
  • Zda nemovitost má také základní vybavení. Úvěrové firmy poskytují hypotéku primárně na ty objekty, které jsou určeny k bydlení. Poskytují i financování rekreačních objektů, které by však měly mít odpovídající základní vybavení, umožňující alespoň právě základní komfort k přebývání.

 Dosáhnete svým příjmem na získání hypotéky a máte potřebných 30 %, potom dostačuje ručení pouze samotným rekreačním objektem. Možností je dozajištění vlastním bytem, domkem či nemovitostí třetí osoby (dá-li vám k tomuto jednání souhlas, například domek rodičů). Jakmile vám to okolnosti dovolí, lze tuto sekundární nemovitost vyměnit.
 Jak tedy získat hypotéku na rekreační objekt? Šanci zvýšíte, pokud se již od záměru koupě poradíte s odborníkem na hypoteční úvěry, budete hledat objekt, aby byl pro banku perspektivní. Jde o rekonstruované nebo objekty v zachovalém stavu, jsou v dojezdové vzdálenosti od velkých měst, v atraktivních turistických oblastech, šanci máte, pokud bude cena objektu v budoucnu vzrůstat. Naději má téměř každý rekreační objekt, každá banka může objekt posoudit jinak. Součinnost se specialistou na hypoteční úvěry je základ úspěchu.