Končí vám fixační období stávající hypotéky – REFINANCUJTE, poradím jak nejlépe

30.11.2017

Co je refinancování:

Hypotéka a její refinancování znamená splacení již existujícího hypotéčního úvěru nějakým novým hypotečním úvěrem, a to většinou s výhodnějšími úvěrovými podmínkami, tzn. obvykle s lepší úrokovou sazbou a nižší měsíční splátkou. Klient tedy pokračuje ve splácení své hypotéky u jiné banky, která za něj zaplatí zbytek úvěru (tedy refinancuje hypotéku) u jeho stávající banky.

V případě, že se rozhodnete refinancovat stávající hypotéku, je dobré s tímto procesem začít 3 až 4 měsíce před koncem fixačního období stávající hypotéky. Je také potřeba počítat s tím, že odhad nemovitosti trvá 3 týdny až 1 měsíc, tudíž zkracuje čas pro úspěšné vyřízení refinancování hypotéky. Je možné obrátit se přímo na banky, nebo požádat o pomoc hypotečního/finančního poradce.

DOBRÁ RADA:
některé banky dovolují refinancování i dva roky dopředu - zajistíte si tím výhodnější úrokovou sazbu hodně dopředu.

Postup refinancování hypotéky se dá rozdělit do několika následujících kroků:

Vyžádejte si nové podmínky hypotečního úvěru od vaší stávající banky

Vaše banka, poskytující vám stávající hypotéku, by vám měla zaslat nové podmínky hypotečního úvěru v dostatečném předstihu.

Ideální je mít nové podmínky hypotéky dva či tři měsíce před koncem fixace, proto si je od ní vyžádejte včas. Tak budete mít dostatek času na případné refinancování hypotéky.

Zjistěte si, jaká je nabídka na trhu hypoték

Prověřte si nabídku na trhu hypoték a při výběru se kromě výše úrokové sazby zaměřte i na případné další poplatky, na možnost předčasného splácení nebo nutnost sjednávat si další produkty (životní pojištění, kreditní karta atd.). Vyžádejte si od své banky potvrzení o zůstatku úvěru, které budete potřebovat při oslovování konkurenčních bank.
Před tím, než zajdete do pobočky své banky, je dobré udělat si přehled o konkurenci - obejít další banky a zeptat se na jejich podmínky, abyste při jednání se svou bankou byli připraveni a znali konkurenční nabídky. V bankách v této fázi nic nepodepisujte, jen si zjistěte situaci.

V současné době se banky snaží klienty udržet a bojují o ně, tak se nebojte s bankou jednat. Když máte jasnou představu o nových podmínkách, jde to vždy lépe. Pokud vaše banka nepřistoupí na pro vás přijatelné podmínky, začněte jednat s konkurencí.


DOBRÁ RADA:
využijte služby hypotečního/finančního poradce, ten za vás všechny banky osloví a nabídne vám nejlepší podmínky současného trhu

Pokud se rozhodnete refinancovat hypotéku, začněte s kontaktováním konkurenčních bank s dostatečným předstihem. Pokud se s nějakou bankou dohodnete, tak nejpozději měsíc před koncem fixace oznamte tuto skutečnost své stávající bance a požádejte jí o návod dalšího postupu. Podmínky jednotlivých bank se mohou lišit a tento návod není univerzální. Nová banka vám pravděpodobně nabídne úrokovou sazbu, kterou vám bude garantovat po určitý čas.