Úroky na spořících účtech padají, vyplatí se spořící účet, vyplatí se investovat?

27.12.2016

Úroky na spořicích účtech klesly proklatě nízko. Peníze uložené v bankách tak horko těžko vydělají. Co za tím vězí a který účet nabízí nejlepší zúročení?

Většina bank v Česku drží basu a svými sazbami spořivé lidi nijak neohromí. Roční úroková sazba se většinou pohybuje okolo půl procenta.Králem spořících účtů je zatím Air Bank, která nabízí zhodnocení ve výši jednoho procenta. Ani to ale není proti úrokům, na které jsme byli zvyklí dříve, bůhvíjaká sláva. Jenže kupodivu, banky jsou v tom tak trochu nevinně. 

Nízko jsou ale nejen úroky u spořicích účtů, ale i u půjček. Na všem zlém je tak něco dobrého. V tomto případě druhou stranou téže mince je fakt, že jsou také velmi nízké úroky z úvěrů, zejména u hypoték. Hypotéky sice mírně zdraží nový zákon, který začal platit minulý týden (1. prosince 2016), ale podle odborníků je konkurenční prostředí trhu stále bude držet dostatečně nízko.

Vyplatí se investovat. "Víc než kdykoliv v minulosti by se měli klienti poohlížet po alternativách, třeba ve formě investice do podílových fondů, kde se i při konzervativní strategii dá vydělat v průměru přes 3 % ročně."  

Ukládat peníze pod matraci nebo je nechat na běžném účtu?

"Ačkoliv šly úroky na spořicích účtech dolů, stále platí, že nemá smysl peníze držet na běžném účtu. I když vydělají jen desetiny procenta, stále je to lepší, než o peníze vlivem inflace postupně přicházet."  
Příklad: "Vložíte-li 100 000 Kč na spořící účet, vyděláte při 1% úročení 1000 Kč za rok."  I když sice pětistovku ukousne inflace, reálně ale máte o 1000 Kč více, než když peníze necháte pod polštářem, protože tam kvůli inflaci ztrácí hodnotu.

Úrokové sazby spořicích účtů se drží nízko už delší dobu. A když má některá z bank o něco vyšší úrok, je spojený s určitým finančním limitem. Částky, které jsou vyšší než daný limit, jsou pak úročené hůř. Často tak platí, že čím víc peněz do banky na spořicí účet vložíte, tím méně se vám vrátí. Navíc často existují i další podmínky, kterými se úrok na spořicím účtu řídí. Bývá to například banky klad nutnost mít u dané banky i běžný účet s určitým počtem transakcí měsíčně.